15/04/2023

Kiedy zabrać kota do weterynarza?

Wiele kotów do weterynarza chodzić nie lubi, ale… nasza w tym głowa, żeby je do tego przekonać!

Niestety, dość często spotykamy się z tym, że kociak trafia do weterynarza lub na bardziej szczegółowe badania zbyt późno. Chcemy zatem nieco odświeżyć temat – dla wszystkich kocich rodziców.

Niepokojące objawy u kota

Kiedy należy udać się do weterynarza i na co zwracać uwagę, aby nie przegapić sygnałów, że to pora na kontrolę?

Zaburzenia apetytu

Na wstępie przypominamy, że kot nie może nie jeść dłużej niż dobę, ponieważ bardzo szybko dochodzi u niego do groźnego stłuszczenia wątroby.

Oczywiście, kot tak samo jak człowiek, czasem ma lepszy, a czasem gorszy apetyt. Czasem zje w ciągu dnia łącznie o 20 g mniej niż zwykle i po jednym takim incydencie nie musimy od razu biec do weterynarza.

ALE! Jeśli widzisz, że Twój pupil ma zdecydowany problem z jedzeniem (brak zainteresowania posiłkami/odchodzenie od miski tuż po rozpoczęciu jedzenia), to musisz reagować.

Tak samo, jeśli obniżenie (a nie zanik) apetytu utrzymuje się przez jakiś czas, a nie są to pojedyncze incydenty.

Czy to wszystko w kwestii przyjmowania posiłków? Oczywiście, że nie.

Jeśli kot ma bardzo duży apetyt, a nie przybiera na wadze, również odwiedź specjalistę.

Problemy z korzystaniem z kuwety

Kot nie powie nam, że boli go brzuch, czy że ma jakikolwiek inny problem z przewodem pokarmowym. Nie powie nam również, że ma zapalenie pęcherza.

Zatem wybaczcie nam tę bezpośredniość, ale kuweta jest bezcennym źródłem wiedzy o stanie zdrowia naszego pupila.

Kolor, konsystencja, zapach, czy częstotliwość wypróżnień – jeśli cokolwiek tutaj jest nie tak, jest to dla nas informacja, że należy udać się do weterynarza.

Jak wygląda zdrowa kocia kupa?

Jest w kolorze średniego do ciemnego brązu i jest uformowana (luźna kupa to ewidentny znak, że mamy jakiś problem – może po zjedzeniu czegoś niewłaściwego, a może wymagający leczenia).

Częstotliwość wypróżnień jest kwestią dość indywidualną, ale „standardowo” koty oddają stolec każdego dnia (zwykle 1-2 razy dziennie). Jeśli kociak nie załatwia się 2-3 dni lub załatwia się wielokrotnie w ciągu jednego dnia, to na pewno należy udać się na wizytę.

Oczywiście naturalnym jest, że zapach z kuwety jest nieco nieprzyjemny, ale nie powinien być niemożliwy do zniesienia ani kwaśny.

Analogicznie należy obserwować oddawanie moczu – jeśli dzieje się to rzadziej niż zwykle lub jeśli kociak odwiedza kuwetę bardzo często, oddając zaledwie kilka kropel -> wet.

Ważne! Pamiętajcie, że załatwianie się poza kuwetą również może świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak ból układu kostnego, ból mięśni lub uraz łapki.

Objawy neurologiczne

Drżenia ciała, zaburzenia koordynacji lub władzy w kończynach powinny nas od razu zaalarmować. Jeśli kot zaczyna się przewracać, przechylać na jedną stronę albo ma problemy z samodzielnym poruszaniem się – NATYCHMIAST udajmy się do dobrego weterynarza.

Podobnie, jeśli kot ma cały czas rozszerzone źrenice, przechyloną główkę lub asymetrię twarzy.

Kichanie, kaszel, ropiejące oczka

Wszystkie objawy wymienione powyżej – jeśli nie są to pojedyncze incydenty (np. kichnięcie po 5 minutach kopania w kuwecie) – powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Koci katar i inne infekcje górnych dróg oddechowych to nie są żarty.

O ile u ludzi katar jest często traktowany jako niewiele znaczący, chwilowy dyskomfort, o tyle u kotów może być naprawdę niebezpieczny, jeśli nie wdrożymy odpowiedniego leczenia.

Wysunięta trzecia powieka

Wysunięta trzecia powieka może świadczyć o urazie rogówki, zakażeniu, pasożytach, infekcji lub innej chorobie ogólnoustrojowej. Należy od razu udać się na wizytę.

Odruchy wymiotne, ślinienie

Odruchy wymiotne prawdopodobnie zaalarmują nas dość intuicyjnie. Naszej reakcji wymaga również ślinienie, które może oznaczać zatrucie pokarmowe, ale też szereg innych dolegliwości.

Duszności lub szybki oddech

Mogą one świadczyć nawet o chorobach serca. W przypadku duszności trzeba natychmiast udać się do weterynarza celem ustabilizowania oddechu poprzez podanie kotu tlenu.

Kot gorący lub zimny w dotyku

Temperatura ciała u kota jest nieco wyższa niż u człowieka. Jeśli jednak uszy kota są gorące w dotyku, a poduszki łapek wilgotne, oznacza to gorączkę.

Koty mogą tak reagować również na stres, więc jeśli Twój pupil się czegoś mocno przestraszył i po chwili uszka są chłodniejsze, to nie panikuj.

Jeśli jednak kociak jest cieplejszy niż zwykle bez powodu, odwiedź weterynarza.

Musisz zgłosić się do specjalisty również wtedy, gdy kot jest wyjątkowo chłodny. Obniżona temperatura ciała zwierzęcia wymaga natychmiastowej reakcji – dogrzewania i zbadania powodu.

Częste próby pozbycia się kłaczka

Jeśli kot “charczy”, a nie wydala kłaczków, to znaczy, że ma kaszel, który może być spowodowany astmą, zarobaczeniem, ale też poważniejszymi chorobami. Nie możemy tego bagatelizować.

Apatia

Jeśli Wasz kot do tej pory uwielbiał ganiać za wędką, obserwować z zaangażowaniem ptaki za oknem, czy łapać piłkę na ekranie telewizora, a teraz jest apatyczny, niechętny do dowolnej aktywności – zastanówcie się, co może być tego przyczyną.

Jeśli nie znajdziecie rozwiązania (bo może np. przestawiliście coś w domu, zmieniliście żwirek lub w inny sposób skomplikowaliście życie kociego towarzysza), to udajcie się na kontrolę.

Pozycja bólowa

Pamiętajcie, że kot nie lubi okazywać słabości i będzie się starał, abyście nie widzieli, że coś mu dolega.

Jeśli jednak kuca, czyli „leży”, tak że wyraźnie widać łokcie przednich łapek, a brzuszek nie dotyka podłoża; ma główkę pochyloną w przód lub dociska ją do ściany, ma napięte mięśnie pyszczka – pomóż mu! Zabierając do weta, oczywiście.

W sytuacjach bólowych dużo kotów się niestety chowa. Zatem, jeśli kot zacznie Wam coraz częściej znikać, obserwujcie go uważnie.

Widoczne zmiany w zachowaniu

Poza wszystkimi opisanymi powyżej punktami – każda istotna zmiana w zachowaniu kota (związana z apetytem, kuwetą, zabawą, wokalizacją – tak naprawdę czymkolwiek) powinna wzmagać naszą czujność. To my jesteśmy odpowiedzialni za naszych pupili i za reagowanie na czas.

Regularne wizyty w lecznicy

Nawet jeśli nie widzisz żadnych niepokojących objawów – raz w roku dobrze zabrać kota na wizytę kontrolną i wykonać podstawowe badania krwi.

Zlokalizuj lecznicę całodobową

Pamiętaj też, że istnieją lecznice całodobowe, które dla części opisanych wyżej objawów powinny być lecznicami pierwszego wyboru, ponieważ kot może wymagać dłuższej opieki szpitalnej. Zwłaszcza jeśli objawy te zauważymy w drugiej połowie dnia lub wieczorem – klinika, która nie pracuje całodobowo, może nas odesłać do lecznicy całodobowej. Wówczas niestety pozbawiamy kota natychmiastowej pomocy. Warto zatem sprawdzić adres najbliższej lecznicy całodobowej, zanim jest ona potrzebna.

Pobierz wypis

Koniecznie, ale to KONIECZNIE pamiętaj o wypisie z wizyty. Musicie mieć dokumentację weterynaryjną, żeby móc – w razie konieczności – przedstawić ją innemu lekarzowi.

Dobierz właściwego weterynarza

Na koniec delikatna, ale bardzo ważna kwestia.

Nasza wdzięczność dla weterynarzy, że wybrali taki właśnie zawód – pomimo ogromnego, związanego z nim ciężaru emocjonalnego – jest bezgraniczna.

Pamiętajmy jednak, że weterynarze są, tak jak my wszyscy, tylko ludźmi i mogą się pomylić.

Interesujmy się, słuchajmy uważnie, uczmy się z wizyty na wizytę, konsultujmy.

Tak jak szukamy najlepszego lekarza dla siebie i swoich bliskich, tak szukajmy najlepszego weterynarza dla naszego kota.

Oczywiście do każdego z nich należy mieć szacunek, ale musimy zachować w sobie odrobinę krytycyzmu, aby w razie takiej konieczności mieć jakąkolwiek szansę na zorientowanie się, że pora na zmianę specjalisty.

Jak zawsze – bądźmy wszyscy dla siebie ludźmi, ale pamiętajmy, że dobro naszego kota musi być tutaj na pierwszym miejscu.

Adoptuj wirtualnie

Adopcja wirtualna

Wypełnij formularz i ustaw stały przelew, aby pomóc wybranemu podopiecznemu.

Podanie tych informacji pomoże nam odpowiednio dysponować przesłanymi środkami i sprawniej planować nasze dalsze działania.

Gdy zostaniesz wirtualnym adoptującym, przy wybranym podopiecznym zamieścimy informację "Adoptowany wirtualnie przez: [Twój podpis]"