Chociaż na kota niewychodzącego czyha mniej niebezpieczeństw niż na kota wolno żyjącego, to należy mieć na uwadze, że również nasze mieszkania pełne są pułapek dla kocich czworonogów.
Koty to zwierzęta z natury bardzo ciekawskie, które uważają, że wszystko wokół zostało stworzone ku ich rozrywce. Właściciele mruczków na pewno wiedzą, o czym mówimy!
Guzik, który odpadł od naszej sukienki? Pinezka, która spadła z biurka w trakcie robienia porządków? Nic nie umknie uwadze kociego detektywa!
Jak zapewnić naszemu pupilowi bezpieczną przestrzeń?
Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, by kot był bezpieczny w naszych czterech kątach? Przygotowaliśmy dla Was poniższą listę.
Zabezpiecz ostre przedmioty
Noże, pinezki oraz przybory krawieckie, takie jak szpilki, agrafki czy igły z nawleczoną nitką. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na to ostatnie! O tym, jak boleśnie kończy się kontakt z takim przedmiotem, przekonała się Nala – dwunastoletnia kotka starszej pani, która poprosiła nas o pomoc w pokryciu kosztów leczenia.
Ukryj kable i przewody
W miarę możliwości ukryj przewody elektryczne! Koty miłują się w namiętnym ich podgryzaniu. Możesz je ukryć pod wykładziną lub pod listwami podłogowymi.
Zamykaj drzwiczki
Pilnuj, by drzwiczki od szaf, pralek i suszarek bębnowych były zamknięte. Ciekawość nie pozwala naszym mruczkom przejść obok nich obojętnie. A nuż kryje się za nimi coś fascynującego! Niestety, dla niejednego pupila okazały się śmiertelną pułapką… Dlatego warto też sprawdzać wszelkie urządzenia, do których koty przypadkiem mogą wejść, przed ich uruchomieniem.
Uważaj na kuchnię!
Tyle w niej miejsc do odkrycia! Drzwiczki od szafek, piekarnika, lodówki, zmywarki. Przed ich zamknięciem upewnij się, że nie siedzi w nich kot. Pamiętajcie, że kocia pomysłowość nie ma ograniczeń. Sky is the limit!
Uwaga na gorące powierzchnie
Koty uwielbiają wskakiwać na kuchenne blaty i kuchenki! Szczególną ostrożność zalecamy podczas gotowania. Przecież nie chcemy, by nasz czworonóg przewrócił na siebie garnek z wrzątkiem lub doznał poparzeń od kuchenki.
Na płytę elektryczną, która po wyłączeniu jeszcze stygnie, możesz postawić garnek z zimną wodą, by sierściuch nie postawił na niej łapek. Powinieneś zablokować ją, by kot przez przypadek jej nie uruchomił.
Dobrze schowaj chemię i leki
Środki chemiczne schowaj w szafce, do której mruczek nie ma dostępu. Używaj chemikaliów, kiedy Twojego pupila nie ma w pobliżu. Pamiętaj, że kot to czyścioch i często liże swoje futerko. Jeżeli będzie na nim detergent, kot poliże go i w ten sposób szkodliwa substancja trafi do jego żołądka. A to może skończyć się zatruciem.
Ukryj lub odizoluj niebezpieczne rośliny
Usuń z zasięgu kota trujące rośliny doniczkowe, gdyż ostrożności nigdy za wiele! Dobrym pomysłem będzie posadzenie w doniczce trawy lub owsa dla kotów. Nie od dziś wiadomo, że koty lubią je podgryzać.
Zabezpiecz okna i balkon
Zabezpiecz okna i balkony specjalną kratką lub siatką! Kociak pod wpływem bodźca w postaci latającego motyla, ptaka lub strachu, może zechcieć skoczyć w nieznane.
Aha, dla ścisłości – kot nie zawsze spada na cztery łapy.
Dbaj o bezpieczeństwo swojego futrzastego przyjaciela
Podsumowując, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich niebezpieczeństw, które czyhają na mruczka w czeluściach naszych domów. Jednak możemy zastosować się do kilku wytycznych, które znacznie podniosą poziom bezpieczeństwa naszych kocich przyjaciół, do czego gorąco zachęcamy!