Trudno wyobrazić sobie nasze domy bez ani jednej roślinki. Kwiaty doniczkowe to nie tylko element dekoracji, czasami nawet jest to główny wyznacznik stylu naszych wnętrz (np. jak modny na przestrzeni ostatnich lat styl boho).
Jednak posiadanie kolekcji bujnej roślinności i opieka nad kotem mogą nie do końca iść ze sobą w parze (zwłaszcza dla tego drugiego).
Hmmm… Jak zatem pogodzić ze sobą te dwa fakty, by przysłowiowy wilk był syty, a i owca nie ucierpiała? Już pędzimy z wyjaśnieniami!
Kluczem jest jak zawsze zrozumienie!
Dlaczego koty obgryzają rośliny?
Fakt stary jak świat: kotki lubią skubać zieleninkę. Nie jest to spowodowane chęcią odwetu na biednych roślinkach za to, że poświęcamy im uwagę. To by było zbyt proste
Prawda leży znacznie głębiej, a konkretnie to w brzuszkach naszych pupili. Podgryzanie przez koty trawy w naturalnych warunkach pomaga im regulować pracę układu pokarmowego i oczyścić go z zalegających zbitek sierści czyli tzw. pilobezoarów.
Jeżeli nasz kot jest kotem niewychodzącym, to szuka „zamiennika” trawy i może skubać nasze piękne kwiatki. Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest posadzenie w doniczce trawy, do której kociak będzie miał dostęp (oczywiście z umiarem!).
Dlaczego rośliny domowe są problematyczne dla kotów?
Niestety, wiele z roślin jest dla mruczków toksyczna i kontakt z nimi może skończyć się zatruciem. Wszystko przez trujące związki, mające chronić rośliny właśnie przed zjedzeniem: glikozydy, szczawiany wapnia, żywice, saponiny.
Dlatego stworzyliśmy dla Was listę najpopularniejszych roślin i podzieliliśmy je na te, które spokojnie możemy trzymać przy pupilu i na te, które lepiej usunąć poza zasięg naszych kocich przyjaciół.
Rośliny niegroźne dla kotów
- Bugenwilla
- Koleus
- Eukaliptus
- Figowiec
- Zielistka
- Papirus
- Juka
- Palma Areca
- Grubosz
- Storczyk
- Kocimiętka
Rośliny niebezpieczne i niepolecane dla kotów
- Skrzydłokwiat
- Fiołek Alpejski
- Amarylis
- Azalia
- Anturium
- Bluszcz
- Kaktusy
- Filodendron
- Fiołek Afrykański
- Zamiokulkas
- Kalanchoe
- Strelicja
Unikaj chemikaliów!
Nigdy nie pryskaj roślin chemikaliami. Mogą one spowodować zatrucie u Twojego czworonoga.
Co zrobić w przypadku dziwnych objawów u kota?
Jakiekolwiek nietypowe zachowanie kota, może wynikać nie tylko z zatrucia, ale i z powodu alergii i powinno wzbudzić Twój niepokój! Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nietypowe objawy u kota, skonsultuj się z weterynarzem.