06/04/2024

Jak obliczyć wiek kota?

Nie od dziś wiadomo, że ludzki wiek nie jest taki sam jak ten koci. Człowiek, który ma dwa lata to jeszcze dziecko, natomiast Mruczek, który śpi na kanapie naszego pokoju, to już dorosły zwierzak. O tym ile lat dożywa kot i w jakim wieku, możemy uznać go za seniora, przeczytacie poniżej. Zapraszamy do lektury.

Jak długo żyją koty?

To, jakiego wieku dożyje nasz pupil zależy od wielu czynników:

  • Odpowiedniej diety bez sztucznych ulepszaczy
  • Przebytych chorób i dobrej opieki weterynaryjnej
  • Bezpiecznego otoczenia
  • Aktywności fizycznej
  • Odpowiedniej pielęgnacji

Koty żyją przeciętnie od 10 do 15 lat. Te, które żyją na wolności, żyją niestety krócej niż ich koledzy, którzy wiodą spokojne, domowe życie. Wynika to z zagrożeń takich jak choroby czy wypadki, które czychają na Mruczki na zewnątrz.

Jak porównuje się wiek kota do człowieka?

No dobrze, to jak to w końcu jest z tym ich wiekiem? Poniżej prezentujemy Wam przelicznik, który pomoże Wam w przybliżeniu poznać wiek kota:

Wiek kotaWiek człowieka (orientacyjnie)
1 rok18 lat
2 lata19 lat
3 lata24 lata
4 lata28 lat
5 lat32 lata
6 lat36 lat
7 lat42 lata
8 lat46 lat
9 lat50 lat
10 lat54 lata
11 lat58 lat
12 lat62 lata
13 lat66 lat
14 lat70 lat
15 lat72 lata

Kot, który ma 10 lat i więcej to już senior! Taki kot często staje się spokojniejszy, potrzebuje więcej snu, dostrzegalne są zmiany w jego wyglądzie m. in. futerku. W takim wieku lepiej oszczędzić naszemu pupilowi gwałtownych zmian i rewolucji życiowych.

Podsumowując, koci wiek można określić jedynie orientacyjnie. Wiele zależy również od charakteru zwierzęcia. Niektóre koty będąc młodymi są spokojne i stronią od przygód, i odwrotnie, inne zdają się być wiecznie młode.

Adoptuj wirtualnie

Adopcja wirtualna

Wypełnij formularz i ustaw stały przelew, aby pomóc wybranemu podopiecznemu.

Podanie tych informacji pomoże nam odpowiednio dysponować przesłanymi środkami i sprawniej planować nasze dalsze działania.

Gdy zostaniesz wirtualnym adoptującym, przy wybranym podopiecznym zamieścimy informację "Adoptowany wirtualnie przez: [Twój podpis]"