05/09/2023

Jak zaadaptować przestrzeń dla kota?

Kotyfikacja to inaczej uwzględnianie w przestrzeni domowej naturalnych potrzeb naszych kotów.

Jeśli chcemy, aby naszym kotom żyło się z nami przyjemniej i bardziej w zgodzie z ich naturalnymi potrzebami, możemy – i powinniśmy – wprowadzić do naszych domów kilka rozwiązań.

Rozwiązania te wcale nie muszą być drogie, czasem wystarczy coś odrobinę przerobić lub przestawić, a różnica dla kotów i ich dobrostanu jest ogromna.

Odpowiedni drapak dla kota

Tym punktem pewnie nie zaskoczymy żadnego kociarza.

Koty mają potrzebę drapania – zostawiają w ten sposób swój zapach, ścierają pazurki, ale też wyciągają tułów.

Są oczywiście różne rodzaje drapaków – poziome, pionowe, naścienne, sufitowe…

Obserujmy w jakiej pozycji nasz pupil lubi drapać (pionowo czy poziomo) i zapewnijmy mu taką możliwość.

W zależności od stopnia rozbudowania, drapaki mogą być też fantastyczną przestrzenią do wybiegania się lub do obserwowania otoczenia z góry, co wiele kotów uwielbia.

Na pewno warto, aby w domu był więcej niż jeden drapak – mogą to być również małe drapaki papierowe, które często służą kotu również jako legowiska.

“Kocia autostrada”

Koty w odróżnieniu od człowieka analizują możliwe drogi poruszania się, nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Co to oznacza? Oznacza to, że wszystkie płaszczyzny pionowe (ściany, meble) otwierają przed nami cały szereg możliwości.

Pierwszą opcją jest oczywiście montaż dedykowanych półek, jeśli mamy gdzieś wolną ścianę. Można z nich ułożyć bardzo fajną traskę, która będzie alternatywą dla przejścia po podłodze.

ALE! Można też bardzo sprytnie wykorzystać to co już mamy, dostawiając pojedyczne elementy. Czasem jest np. tak, że mamy komodę, która stoi w pewnej odległości od kolejnego mebla. Wystarczy dorobić półkę lub dostawić drapaczek pomiędzy nimi i kot będzie mógł przemieścić się na sporej odległości z pominięciem podłogi.

Zadbajmy o bezkolizyjne przejścia

Ten punkt dotyczy głównie sytuacji, kiedy mieszka z nami więcej kotów.

Warto, aby z każdego etapu naszej kociej autostrady na wysokości były dwie możliwości zejścia. Może być tak, że koty będą się gonić w zabawie, ale może być też tak, że dojdzie między nimi do spięcia i któryś kot będzie potrzebował drogi ucieczki. Jej brak może bardzo negatywnie wpłynąć na relację między kotami oraz na ogólny dobrostan kota.

Punkty widokowe

Wiele kotów (choć nie wszystkie) uwielbiają obserwować otoczenie z góry. Warto zorganizować pupilowi taką możliwość – to może być wysoki drapak, ale też wysoki mebel, do którego prowadzi kocia autostrada (np. wyższa szafa, witrynka itp.). Na górze takiego mebla można zrobić kotu legowisko, gdzie będzie mógł w spokoju wypocząć lub obserwować życie domowe.

Pamiętajmy, że jeśli mamy więcej kotów – potrzebujemy też więcej takich miejsc.

Koty muszą mieć możliwość korzystania z atrakcyjnych zasobów w równym stopniu.

Kocia telewizja

Koty są też żywo zainteresowane światem zewnętrznym – jest to dla nich swego rodzaju “telewizja”. Można więc wyjść naprzeciw tej potrzebie i przygotować jakieś podwyższenie w okolicy okna.

Są oczywiście gotowe legowiska do zamontowania na oknie, ale to może być również drapak, stolik, wyższe krzesełko. Jeśli mamy wygodne szerokie parapety to też super. Możemy również położyć jakiś kocyk, podkotnik, aby maluchowi było przyjemniej.

Kokony – kryte kocie legowiska

Koty potrzebują też czasem nieco więcej spokoju – na spokojną drzemkę, kiedy są goście lub kiedy dochodzą do siebie po jakiejś sytuacji stresowej. Z pomocą przychodzą nam wówczas tzw. kokony, czyli kryte legowiska, do których można się schować przed światem.

Formą kokonu jest również karton z kocykiem w środku 🙂

Takie schronienia powodują, że kot czuje się bezpiecznie, jednocześnie nie rezygnując z uczestniczenia w życiu domowym.

Gdzie stawiać kuwety?

Kuwety może nie są bezpośrednim elementem kotyfikacji, ale są istotnym punktem kociej przestrzeni.

Kuwet powinno być tyle, ile zaprzyjaźnionych grup kotów +1. Oczywiście, jeśli np. mamy bardzo duży dom, warto aby kuwety były w różnych jego miejscach, nawet jeśli oznaczałoby to większą ich liczbę.

Kuwety też nie powinny być chowane w piwnicach, pralniach czy garażach. Kot powienien wiedzieć, że nie pozbywamy się jego zapachu. Poza tym, miejsce do załatwiania potrzeb powinno być dla niego komfortowe.

Adoptuj wirtualnie

Adopcja wirtualna

Wypełnij formularz i ustaw stały przelew, aby pomóc wybranemu podopiecznemu.

Podanie tych informacji pomoże nam odpowiednio dysponować przesłanymi środkami i sprawniej planować nasze dalsze działania.

Gdy zostaniesz wirtualnym adoptującym, przy wybranym podopiecznym zamieścimy informację "Adoptowany wirtualnie przez: [Twój podpis]"