02/03/2024

Obroża dla kota – czy to dobry pomysł? Nowy gadżet w 2024

Dziś do kącika edukacyjnego zaglądamy z tematem, który dla niektórych z Was zapewne jest już oczywisty, ale jednak wciąż nie dla wszystkich.

Dlaczego koty nie powinny nosić obroży?

Zdecydowanie nie powinniśmy zakładać kotom obróżek, z kilku powodów.

Bezpieczeństwo

Koty są istotami bardzo ruchliwymi i niewiele potrzeba, aby taka obróżka się o coś zaczepiła – wówczas kot może się nie tylko zranić, ale również udusić.

Jeśli kot zahaczy np. o klamkę, czy oparcie krzesła, a nas nie będzie w domu – nawet nie chcemy myśleć o skutkach.

Bakterie

Stałe noszenie obroży uniemożliwia kotu dokładne mycie. W konsekwencji, pod obróżką gromadzą się bakterie, które mogą wywoływać infekcje i stany zapalne.

Dlaczego obroże z dzwoneczkiem są szkodliwe dla kota?

Ten rodzaj obroży wymaga dodatkowego komentarza.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na taki gadżet? Ano stąd, że miał on chronić i ostrzegać inne zwierzęta jak np. ptaki przed atakiem naszych mruczków. Śmiemy wysunąć tezę, że pomysłodawcą nie była osoba, która zna koty i ich naturę…

Koty mają świetny słuch. Ponad dwukrotnie wyższy od ludzkiego. W końcu między innymi to właśnie on pomaga im przetrwać w naturalnych warunkach. Nieustanne dzwonienie przy każdym ruchu podrażnia słuch zwierzęcia i naraża go na uszkodzenie.

Jakie są skutki noszenia obroży z dzwoneczkiem?

  • Powoduje stres i obniżenie nastroju u kota, co może mieć następstwa w postaci zachowań, które wcześniej nie występowały np. sikanie poza kuwetą, drapanie różnych powierzchni, zachowania agresywne (rzucanie się na nogi i ręce). Kot ceni spokój!
  • Może być przyczyną utraty apetytu i chęci do wykonywania codziennych czynności, ponieważ będą się pupilowi kojarzyły z nieprzyjemnym dźwiękiem.
  • Dzwoneczkiem w trakcie polowania lub zabawy łatwo o coś zachaczyć, co może skutkować zrobieniem sobie krzywdy przez kota.
  • Informuje inne drapieżniki o tym, gdzie przebywa nasz zwierzak, co naraża go na atak z ich strony.
  • Zaburza sygnały dźwiękowe, które są dla mruczka niezwykle istotne w kwestii zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Dźwięk dzwoneczka przy dosłownie każdym ruchu jest dla kota bardzo uciążliwy. Jest to zatem szkodliwe dla jego dobrostanu – kot może stać się nerwowy lub agresywny. A problemy behawioralne są już problemami wspólnymi kotów i ich opiekunów.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w rozmowie z naszą Gosią na portalu Świat Zwierząt.

Dbajmy o dobrostan kotów

Pamiętajmy, że kot to zwierzę, a nie zabawka! To co nam wydaje się urocze i słodkie, dla kota może oznaczać udrękę. Wykazujmy empatię i zrozumienie, tak jak robimy to w stosunku do ludzi.

Kot nigdy nie powie nam, że cierpi, ale zakomunikuje to na inne sposoby. Dlatego zanim kupimy naszemu zwierzęciu modny gadżet z instagrama, zastanówmy się czy to naprawdę konieczne i spróbujmy poszukać informacji na jego temat!

Dbajmy o bezpieczeństwo i komfort życia naszych kotełków – nie zakładajmy im obróżek!

Adoptuj wirtualnie

Adopcja wirtualna

Wypełnij formularz i ustaw stały przelew, aby pomóc wybranemu podopiecznemu.

Podanie tych informacji pomoże nam odpowiednio dysponować przesłanymi środkami i sprawniej planować nasze dalsze działania.

Gdy zostaniesz wirtualnym adoptującym, przy wybranym podopiecznym zamieścimy informację "Adoptowany wirtualnie przez: [Twój podpis]"