Zabawa to jeden z najważniejszych aspektów życia naszych mruczków. W końcu instynkt łowiecki to część ich natury. Czyhanie na ofiarę, bezszelestne skradanie się, by podejść ją jak najbliżej iii… ATAK!
Koty domowe nie muszą polować w celu zdobycia pożywienia. Ale czy to oznacza, że nie mają ochoty zaspokoić swoich zwierzęcych instynktów i pouganiać się za uciekającą myszką? Oczywiście, że nie!
No dobrze, ale dlaczego jest to tak istotne i jakie zabawki będą do tego najlepsze? Już spieszymy z odpowiedzią!
Po co bawić się z kotem?
Zabawa z kotem ma wiele korzyści dla Waszego pupila:
- Zaspokaja instynkt łowiecki
- Zaspokaja potrzebę aktywności fizycznej
- Pobudza wydzielanie hormonów szczęścia, co poprawia nastrój kota
- Buduje więź z czworonogiem
- Zaspokaja potrzebę kontaktu i interakcji
Pamiętaj! Nie wystarczy, że kupisz kotu zabawkę i rzucisz mu ją raz. Kot nie lubi bawić się sam. Leżąca nieruchomo na podłodze pokoju myszka nie wzbudzi jego zainteresowania. Ale już myszka, którą poruszamy za pomocą sznureczka – zdecydowanie tak!
Kiedy najlepiej bawić się z pupilem?
Nie ma tutaj sztywnych reguł. Najlepiej będzie, jeśli sami wypracujecie swoją rutynę, biorąc pod uwagę harmonogram Waszych zajęć. Źródła podają, że najlepiej robić to przed posiłkami kociaka, jednak nie zawsze czas pozwala na to opiekunom mruczków.
Wielu właścicieli bawi się ze swoimi pupilami 2 razy dziennie: rano przed śniadaniem i wieczorem przed kolacją. Zabawa powinna trwać nie krócej niż kilkanaście minut.
Jakie są najlepsze zabawki dla kota?
Poniżej znajdziecie kilka przykładów:
- Wędki ze wstążkami, piórkami, piłeczkami, myszkami – absolutny klasyk i must-have dla każdego opiekuna kota!
- Niewielkie piłeczki z różnych tworzyw (tak, tak, nie tylko psy lubią ganiać za piłeczką!)
- Niewielkie pluszaki będące imitacją np. myszek czy ptaszków
- Laser – zabawka dla wielu osób kontrowersyjna ze względu na niemożliwość złapania obiektu przez kota. Jednak może zadziałać przy odpowiednim poprowadzeniu zabawy, czyli skierowaniu w końcowym etapie zabawy światła lasera na jedną z zabawek, pozwala to kotu zdobyć namacalny dowód wygranej.
- Zabawki interaktywne – od jakiegoś czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony właścicieli kocich podopiecznych. Dobre rozwiązanie dla osób, które mają mniej czasu na zabawę z mruczkiem. Przykładem są np. tory dla piłeczek czy kule i labirynty na przysmaki.
Jakich zabawek dla kota unikać?
Radzimy wystrzegać się:
- Kłębków wełny, żyłek i nitek
- Drobnych przedmiotów (również codziennego użytku) np. z plastiku czy papieru – kot może je połknąć, co grozi uszkodzeniem przewodu pokarmowego
- Gier i aplikacji – nie zaspokajają instynktu łowieckiego
- Nie pozwólcie kotu bawić się Waszymi stopami czy rękami (no, chyba że chcecie nauczyć zwierzaka, że może Was atakować)
Po skończonej zabawie warto naszego mruczka nagrodzić posiłkiem lub – jeśli bawimy się z nim poza porą karmienia – smaczkiem, a następnie pozwolić mu na relaks i odpoczynek. W ten sposób zapewnimy mu odwzorowanie procesu polowania w domowych warunkach.
Uwaga! Jeżeli macie jakiekolwiek podejrzenie, że Wasz pupil w trakcie zabawy mógł coś połknąć, to nie zwlekajcie z wizytą u weterynarza.
No cóż, chyba nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Wam udanej zabawy z Waszymi czworonożnymi przyjaciółmi!